Cigarety a fajčenie stánkarov na trhovisku kazia nákup podľa vône

Všade znejúca maďarčina, pokriky typické pre trhovisko, lákanie na tovar vrava medzi predajcami, medzi ktorými panujú priateľstvá aj neraz vzájomná pomoc a vzájomné stráženie stánku apod. Na Miletičovej na trhovisku panuje osobitá kultúra, pre ktorú sem prídu ľudia len tak na pokec, alebo reálne nakúpiť zeleninu ovocie, často z dovozu z rôznych skladov, neraz z rovnakého skladu hneď viacerí. Inokedy s ponukou plodov záhrad vlastných. Nič však na trhovisku neprekvapuje viac ako cigarety.

Miletičova trhovisko predajca zeleniny

Predajcovia svoj čas trávia rôzne. V čase, keď stánky nezažívajú veľký nápor, je to aj boj o zákazníka. Rozhovormi s inými, so zákazníkom, úpravou stánku, dokladaním tovaru. Často hneď ráno po vyložení svojho tovaru a pri prvej rannej káve. Pre veľkú časť predajcov je nevyhnutnosťou cigareta. Na trhovisku neplatia pravidlá o nefajčení, takže si zapália jednu za druhou. Niektorí ovládajú umenie váženia a predaja len s jednou rukou, iní sú ochotní svoju cigaretu odložiť. Kúdoly cigaretového dymu nie sú doménou len okrajovej časti v blízkosti komína, ale aj neraz vo vnútri trhoviska. Len naozaj vzácne vidíme cigarety u predajcov s kvasenými produktmi.

A prečo vlastne cigaretový dym vadí?

Jednoducho prekáža. Občas máte záujem vychutnať si vôňu jahôd, broskýň. Paradajok, ktoré naozaj pochádzajú zo Slovenska. Máte záujem vyberať zeleninu a ovocie vôbec podľa vône, nie len podľa ceny a vzhľadu. Cigaretový dym následne prekáža dosť zásadne. Pre tých, čo majú dýchacie ťažkosti, pre rodiny s deťmi, tehotné, existuje jedno riešenie. Vystihnúť správny čas, silnejší vietor, alebo sa trhovisku vyhnúť.