Jedáleň Smädníček na trhovisku Miletičova: menu a zaujímavosti

Jedáleň Smädníček je jednou z najznámejších gastroprevádzok na ulici Miletičova a na trhovisku vôbec. Môže za to aj fakt, že ako jedna z mála, ponúka aj polovičnú porciu. V porovnaní s niektorými reštauráciami v meste na rovnakej úrovni je pritom veľkosť polovičnej porcie podobná na celú porciu niekde inde. Druhá budova od bankomatu Slovenskej sporiteľne a budovy Správy trhoviska Je samostatnou drevenou budovou, ktorú v minulosti dávnejšie rozšírili o prístavbu terasy.

Smädníček, miletičova

Aj keď nemusíte prevádzku spoznať podľa nadpisu nad dverami, často sa to podarí aj vďaka dlhému radu, ktorý sa tu objavuje okolo 11:00 hodiny cez pracovné dni. Popularita prevádzky je známa široko ďaleko a hoci celková úroveň stravovania na trhovisku je skôr na priemernej až podpriemernej úrovni, táto patrí medzi tie lepšie.

Výber jedál ako ďalší plus

Jedným zo zásadných plusov miesta je výber jedál. Každý deň je niekoľko polievok, kyslé, zeleninové, prípadne gulášové. Stálicou je úspešná držková, ktorá mizne medzi prvými. Na výber následne majú aj viacero jedál, v ktorých je pravidelnou súčasťou karé s kapustou a knedľou, častou je guláš, kuracie mäso, sladké jedlá, pravidelne je vyprážaný rezeň, plnený, prípadne rybie filé. Spomínaná polovičná porcia naozaj poteší. Prípadne počas rána je dostupná ponuka raňajok.

Personál

Personál je vyťažený počas obedov a priateľský aj počas tohto obdobia. To je asi najzásadnejšia vlastnosť personálu, ktorý priamo komunikuje so zákazníkom. Ide o jedáleň, takže vy prichádzate k pultu a vyberáte si na tácku jedlá. Postupne tak prejdete k pokladníčke, alebo pokladníkovi. K jedlu je aj nápoj, bublinková sóda, alebo limonáda. Niečo také bežne nedostanete. Zákazníci vedia o výhodách a preto je to jedna z najúspešnejších prevádzok na trhovisku.

Celkové hodnotenie

Všade na celom trhovisku možno badať nejaké negatíva. Smädníček má určitý chaos spôsobený návalom ľudí. Z kuchyne sa dostáva na rajón zamestnanec a kričí v priestore, ak má jedlo, na ktoré sa čakalo a má sa ohlásiť jeho záujemca. Jednoduché riešenie, ako spojiť čakateľa. Tu zlepšenie navrhnúť nevieme. Reprezentatívnosť kuchyne asi tiež nevyriešime. Nevyriešime ani sociálne prípady ľudí, čistotu robotníkov a montérok, v ktorých sem prichádzajú. V určitých časoch prichádzajú celé partie, zasvinené a špinavé. Skritizovať priamo prevádzke môžeme len výber zemiakov, alebo dbanie na to, aby nečistoty, alebo časti z iných jedál preskakovali do iných (ohrievajúce nádoby s jedlami a ich samostatné časti, ryža pri tarhoni a ryža v tarhoni a pod).

Vzhľadom na nápoj, možnosti polovičnej porcie, výber jedál, chuť, ide naozaj o TOP v rámci trhoviska. Aj preto sme prevádzke Smädníček venovali túto recenziu.

Aktuálne MENU – ponuka jedál

Aktuálny jedálny lístok Smädníček trhovisko je riešený trochu netradične, ako osobný profil na Facebooku – https://www.facebook.com/smednicek.mileticka

Nejde tak o stránku, ale osobný profil. Verejne vydané fotografie každý deň pred obedom zachytáva zoznam jedál. Treba sa však mať na pozore. Sviečková, držková polievka, niekedy guláš, zemiakový šalát, pečienka na cibuľke, a mnoho iných masovo obľúbených, sú prvé vypredané a tak postupne z tabule miznú.