Stromy a kríky v predaji na trhovisku sú zväčša z Plantexu

Jarný a jesenný predaj stromov na trhovisku vie potešiť záhradkárov a všetkých, čo majú malý kúsok zeme a túžia po strome. Nie je to nič nové že stromčeky a kríky na trhovisku sú neraz drahšie ako v záhradníctvach v širšom okolí Bratislavy. Ich tajomstvo možno ani nie je tajomstvom. Po niekoľko rokov sme analyzovali stromčeky a kríky a opakuje sa jedna zaujímavosť.

Jabloň, stromčeky

Plantex ako zásobáreň

Väčšina predajcov, respektíve väčšina predávaného sortimentu sa ani nesnaží skrývať svoj pôvod. Cenovky, štítky a pásiky, ktoré dôverne poznáme, občas dokonca aj priamo s názvom predajcu, odhaľujú pôvod stromčekov a kríkov v známej škôlke drevín a kríkov z obce Veselé pri Pieštanoch. Veľké rozľahlé záhradníctvo známe aj pod svojim názvom Plantex je zdrojom stromov veľkého množstva záhradníctiev aj v okolí Bratislavy. Pochopiteľne, ich pôvodné ceny na mieste sú o niečo nižšie, než ceny už u koncových predajcov. Aj samotní záujemcovia o nákup stromov priamo pri zdroji ich môžu nakúpiť výhodne. Má to však problém, musíte si ísť po stromy osobne.

Trhovisko tak zostáva jedno z tých miest, kde máte stromček pred sebou, jasne vidíte jeho stav, vlastnosti. Nie je nutné riešiť auto, prívesný vozík a podobne. Výhody aj nevýhody. Pri mierne zvýšenej cene je to malé zdraženie v porovnaní s benzínom, vozíkom, komplikáciami na ceste a časovým zdržaním. Z vlastných skúseností však musíme upozorniť na fakt, že niektoré stromčeky sú vystavované s koreňmi po celý deň, bez poriadnej starostlivosti, zeminy a dostatku vody. Pri nákupe stromov, ktoré javia známky zoschnutia preto pozor. Záruky pri takomto nákupe nie sú takmer žiadne.